Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

En sık gönderilen çiçeklerden biri de orkidelerdir. Bu nedenle doğum günü gibi özel günlerde hemen herkes mutlaka orkide alıyor. Ancak söz konusu bakımı olunca biraz tedirginlik de yaşanıyor. Orkide alanların ilk sorusu orkide bakımı nasıl yapılır oluyor. Öncelikle orkidelerin göründüğü kadar narin olmadıklarını belirterek sizi biraz rahatlatalım.

Önce orkidenizi doğru yere koymalısınız. Çok fazla gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Yeteri kadar ışık alıp almadıklarına yapraklarına bakarak anlayabilirsiniz. Eğer zeytin yeşili ise sorun yok. Koyu yeşilse az ışık alıyor demektir. Güneşe koymayın çünkü orkideler güneşten çok olumsuz yönde etkilenir. Oda sıcaklığının ise 18 ila 23 derece arasında olması gerekiyor.

Orkide Kaç Günde Bir Sulanmalı?

Sulama en önemli unsur ve orkidenizi 4 ila 7 günde bir sulamanız gerekiyor. Nemli bir ortamdaysa sulama periyodunu 7 gün olarak belirleyebilirsiniz. En ideal olanı ise orkidenin toprağını bir kalemle kontrol etmeniz olacak. Toprağın 1 cm altı kurumuşsa sulama yapın. Nemliyse bir süre daha bekleyin.

Sulamayı dinlenmiş ve içme suyu kullanarak sabah saatlerinde yapmanızda fayda var. Orkideleri haftada 1 defa gübrelemeniz gerekiyor. Ancak gübreyi çok fazla koymayın. Orkidenin sapları önce sararın sonra ise kahverengine döner. Budamayı işte bu dönemde yapmalısınız. Sağlar sarardığında budamanız zarar verebilir, kahve tonlarına dönmesini beklemeniz lazım. Saksı olarak da 10 ila 12 cm çapında ve drenaj delikleri olan bir saksıyı seçmeniz yeterli olur.